close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
جنگنده مولتی رول F35 LightningII JSF
سرویس سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

وبلاگ سلاح و ادوات نظامی

قبل از هر چیز بگم اف35 نسل 4.5 , جزو پیشرفته ترین و مدرنترین جنگنده های دنیاست. تو این پست میتونید با پیشرفته ترین تاکتیک و سیستمهای هوایی امریکایی اشنا شوید! !/ طبق آخرین گفته های شبکه بی بی سی در سال 2014, اسراییل 25 فروند جنگنده مولتی رول f35 مدل i از واشنگتن خریداری کرد. ﺩﺭ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﺭﺳﺎﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﺑﻪ ﺟﺰﺋﯿﺎﺕ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺍﯾﻦ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻧﺸﺪﻩ ﺍﺳﺖ. تعداد کلی سفارش : 75 فروند. به همین بهانه امروز مقاله ای جامع در مورد اف35 براتون پست میکنم انشالله که خوشتون بیاد ! ................ *تاریخچه: در…


آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
نظرسنجی 0 11 kamran

قبل از هر چیز بگم اف35 نسل 4.5 , جزو پیشرفته ترین و مدرنترین جنگنده های دنیاست. تو این پست میتونید با پیشرفته ترین تاکتیک و سیستمهای هوایی امریکایی اشنا شوید!

!/ طبق آخرین گفته های شبکه بی بی سی در سال 2014, اسراییل 25 فروند جنگنده مولتی رول f35 مدل i از واشنگتن خریداری کرد. ﺩﺭ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﺭﺳﺎﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﺑﻪ ﺟﺰﺋﯿﺎﺕ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺍﯾﻦ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻧﺸﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
تعداد کلی سفارش : 75 فروند.

به همین بهانه امروز مقاله ای جامع در مورد اف35 براتون پست میکنم انشالله که خوشتون بیاد !

................

*تاریخچه:
در سالیان دور به خصوص جنگ سرد، تلاشهای بسیاری برای به کار گیری جنگنده ای که قابلیت پرواز به شکل عمود را داشته باشه انجام شد اما شکستهای متوالی باعث شد مدتی این فکر از ذهن طراحان غرب و شرق خارج شه،تا اینکه در آخر این غربیها بودن که با ساخت AV8 harrier توانستند به آرزوی دیرینه برسند!
با طراحی رپتور آمریکایی ،تمامی معادلات طراحی جنگده ها به هم ریخت و این رپتور بود که توانست قوانین هوانوردی و حتی فیزیک رو به چالش بکشونه! قدرت رهگیری و حتی داگ فایت در کنار هم و همچنین سطح قطاع راداری بسیار پایین و قابلیت استتار و همچنین توانایی استفاده به عنوان مولتی رول نوید یک جنگنده نسل پنجمی تمام برتر میداد.اما آمریکا نمیخواست که کسی غیر از خودش از این هیولای پرنده بهره ببره و واسه همین دست به ساخت جنگنده ای با قدرتی کمتر ولی با قابلیت عمود پرواز و البته ارزانتر برای صادرات زد که نتیجه پرنده دوست داشتنی یعنی اف 35بود..

*سازنده:
میشه گفت بعد از یوروفایتر اروپایی ،اف 35 اولین محصول بین المللی آمریکاست که زیر نظر دو شرکت آمریکایی و انگلیسی و البته با شراکت جزیی چند کشور دیگه ساخته میشه!

*طراح :
lockheed martin,north groupman,BAE systems british
از دیگر شرکاء و البته سفارش دهندگان میتوان به هلند و استرالیا و ایتالیا و اسراییل و نوروژ و... اشاره کرد.
ساخت و اولین پرواز: 2006.
تعداد ساخته شده تا سپتامبر 2014 : 130 عدد.

*موتور :
پرت اند ویتنی اف135 توربو فن تک موتوره که با اینکه از قدرت کمتری برای پیشران برخورداره اما اوج دقت در ساخت این موتور به کار گرفته شده که هم از مصرف سوخت کمتر چه در حالت پس سوز و چه در حالت عادی برخورداره و هم اینکه استفاده از خنک کننده های مخصوص"هیت سینک" و سرامیکهای نسوز در اگزوز این جنگنده،کار را برای رهگیری سیستمهای سنسور فروسرخ جنگنده های دشمن سخت و حتی ناممکن کرده!

*بدنه:
این جنگنده که در طراحی آن از حالت یکپارچه استفاده شده و طراحی آن به شکلیست که قابلیت انعکاس امواج به رادار دشمن را بسیار پایین آورده! همچون رپتور در استفاده از آلیاژ اصلی بدنه خبری وجود نداره اما میشه گفت که تایتانیوم عضو اصلی این آلیاژه! از دیگر نکات جالب در استتار بدنه،استفاده از مخزن تسلیحات در داخل بدنه و استفاده از پوسته حصیری بر روی بدنه،مقطع راداری رو کاهش داده.

*رادار:
رادار AN/APG81 نورت گروپمان که اتفاقا به عنوان جانشینی برای رادار اصلی رپتور هم نام برده شده همچون رپتور با استفاده از تکنولوژی فاز آرایه که قابلیت رهگیری و شناسایی اهداف دریایی زمینی و البته هوایی با زاویه دید بسیار بالاست در 32 حالت"وظیفه" مختلف که وظایف جالبی بر عهده دارند که توضیح تخصصیشو طی یک مقاله پست خواهم کرد.از دیگر خواص این رادار ایجاد ترسیم هدف کاذب برای گمراهی دشمن، درگیری مستقیم و اختلال در سیستمهای الکترونیکی دشمن و همچنین کاهش احتمال رهگیری و درگیری توسط دشمن که از ملزومات رادار گریزیست!طراحان رادار اف35در سال 2010 جایزه بهترین طراح سیستمهای اخلال گر الکترونیکی و رهگیری رو بردند! "در مورد دیگر تسلیحات الکترونیکی، در قسمت 10 نکته از اف35 توضیحات بیشتری دادم که میتونید اونجا بخونید."

*تسلیحات اصلی:
توپ دماغه چهار لول گتلینگ،انواع بمب های هدایت لیزری،موشکهای هوا به هوا حساس به رادار و حرارت یاب،انواع موشکهای ضد زمین و کشتی همچون کروز و ضد زره و ...
سیستمهای اخلال گر الکترونیکی و راداری و استفاده از سنسورها و سیستمهای پیشرفته الکترونیکی که البته صحبت در مورد همه اینها از حوصله مقاله خارج است!

*ده نکته جالب در مورد اف35 که باید بدانید:
*1 برای کنترل این جنگنده که از کامپیوتری فوق پیشرفته و البته سیستم fly by wire ولی استفاده از کابل نوری به جای کابل الکترونیکی برای افزایش امنیت و سرعت انتقال فرمان استفاده شده!
*2 در مدلهای عمود پرواز از موتور رویلس رویز انگلیسی استفاده شده که توانایی ایجاد قدرت 89 کیلو نیوتن رو داره!
*3 مدل A/F35پرتیراژترین مدل از این جنگنده خواهد بود که قراره در آمریکا جایگزین فالکون اف 16 و تاندبولت آ10 بشه. مدل اف 35b قراره جایگزین هورنت اف18 و پاولر ای اف6 شود.
*4 یکی دیگر از نقطه اشتراکهای این جنگنده با هریر علاوه بر عمود پرواز ،استفاده از توپ اکولایزر است که فقط در مدل a اف35 استفاده میشه و در اصل نوع بهینه شده هریر میباشد.
*5 جنگنده اف 35 تنها جنگنده مدرنیست که سیستم HUD ندارد و به جای آن از کلاه مخصوص با سیستمهای پیشرفته کامپیوتری استفاده شده که علاوه بر دید گسترده تر،نیاز خلبان به استفاده از HUD که نقاط ضعف زیادی داشته را برطرف کرد.
*6 یکی از دلایل تاخیر در عملیاتی شدن اف 35 طراحی سیستم عامل integrity است که تقریبا بعد از خلبان همه کاره این جنگنده است که حتی گفته میشه که یکی از پیشرفته ترین سیستم عاملهای طراحی شده نظامیست!
*7 ﺍﯾﻦ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺎﻧﯽ ﺑﯽ ﺍﯼ ﺋﯽ ﺳﯿﺴﺘﻤﺰ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﺳﯿﺴﺘم AN/ALR-94 ﺟﻨﮕﻨﺪﻩ ﺍﻑ ۲۲ ﺭﭘﺘﻮﺭ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﻣﺎ گفته شده که ﮐﻪ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺑﺎﺭ ﺣﺴﺎﺱ ﺗﺮ ﺍﺯ ﻧﺴﻞ ﻗﺒﻠﯽ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﯾﮏ ﭘﻮﺷﺶ ۳۶۰ ﺩﺭﺟﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻫﻢ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
*8 همانطور که گفتم اوج شاهکار مهندسی الکترونیکی در اف35 به چشم میاد که چند نمونشو اسم آوردم،از دیگر نمونه های این هنر مهندسی،استفاده از یاقوت کبود در سیستم EOTS هدفگذار الکترواپتیکه که وظیفش عکس برداری از صحنه جنگ و همچنین شناسایی و علامتگذاری لیزری برای جنگ افزاره ..
*9 از دیگر سیستمهای الکترونیکی میشه به DAS که وظیفش کشف هواپیماهاو موشکهای شلیک شده به سمت جنگنده و همچنین ارایه راهکارهای نحوه مقابله با اهدافه و البته سیستم MADL یا همون دیتا لینک پیشرفته امن برای ارتباط با جنگنده و نیروهای زمینی خودی و ارایه تصویری دقیقتر از صحنه جنگ به نیروهای خودیست!
*10این جنگنده قابلیت دفاع از خود و جنگنده های خودی را همچون اف هجده را داره و علاوه بر اختلال در رادارهای دشمن میتونه راکت و موشکهای دشمن رو منحرف و یا با استفاده از چف های مخصوص از بین ببره..

!/ از دیگر موارد قابل اشاره میتوان به :
تعداد محل حمل تسلیحات: شش عدد پایلون زیر بال با قابلیت حمل 15000پوند و همچنین حمل و دو عدد در داخل بدنه برای کاهش سطح مقطع راداری. "این مخزن تسلیحات دارای قابلیت باز و بسته شدن در میباشد."
حداکثر سرعت 1،6ماخ که میشه گفت یکی از ضعفهای این جنگنده سرعت پایینشه!
قابلیت حمل سوخت در مخزن اصلی :83800 کیلوگرم.
وزن 13300 کیلوگرم در حالت بدون تسلیحات،
برد 2200 و شعاع عملیاتی 1000 کیلومتر بدون سوخت اضافی.
نرخ اوج گیری محرمانه!
و تحمل فشار 9.1 G اشاره کرد.

*مدلهای مختلف اف35:
f35a :
پر تیراژترین مدل که بیشترین نمونه صادراتی هم همین مدله.اولین سفارش دهنده که در حال حاضر در حال خدمته:نیروی هوایی آمریکا و بریتانیا.
f35b:
مدل عمود پرواز که تقریبا گرانترین مدله که قراره تا 2015 عملیاتی شه.اولین سفارش دهنده:نیروی دریایی آمریکا.
f35c:
نمونه ناونشین همچون مدل b, اما بدون موتور عمود پرواز ،این مدل بزرگترین جثه رو داره و دیرتر از بقیه مدلها عملیاتی میشه! اولین سفارش دهنده ها: نیروی دریایی آمریکا و انگلیس.
f35i:
مدل سفارشی اسراییل که قسمتهایی از سیستمهای آیونیکی آن توسط خود اسراییل طراحی شده تا قابلیت ارتباط مستقیم با تجهیزات الکترونیکی اسراییلی را داشته باشه. تعداد کامل سفارش 75 فروند با قیمت 15.2 میلیارد.
CF35 , f35 n:
مدل اول سفارشی توسط کانادا با تغییراتی جزیی در نوع سوخت گیری هوایی و چتر ترمز و.. و نوع دوم سفارش نروژ با فابلیت سیستمها و چرخهای ضد یخ مخصوص باندهای پرواز نروژ!
..............
خوب اینم مقاله ای کامل از اف35 که مدتها بود دوست داشتم بنویسمش ولی جور نمیشد.نظرات یادتون نره, ممنون ...

!/ توضیحات عکس:
*سیستم EOTSیا همان electro-optic targeting system از جنس یاقوت کبود صنعتی .
*مدل معروف F35b عمود پرواز یا همان VTOL در حال نشست یا برخواست از روی ناو هواپیمابر.
*جنگنده F35i مدل سفارشی اسراییل که در خود کشور اسراییل مونتاژ میشود.

بازدید : 28 تاریخ : دوشنبه 16 شهريور 1394 زمان : 4:54 نویسنده : حمید نجّاریان نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
نظرسنجی
به نظر شما آیا سوخو T50 برترین جنگنده جهان ؟
آمار سایت
 • افراد آنلاین : 1

 • کل مطالب : 20
 • کل نظرات : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 9
 • باردید دیروز : 4
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • تعداد اعضا : 4
 • بازدید هفته : 16
 • بازدید ماه : 73
 • بازدید سال : 73
 • بازدید کلی : 3,125
 • تبلیغات
  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
  کدهای اختصاصی